Gužík Jiří

Obor: 
Hudební
Cimbál, klavír, improvizace, zobcová flétna, orchestr školy

Narodil se v roce 1982.

Pochází z Rožnova pod Radhoštěm, kde na místní ZUŠ získal základy hry na cimbál pod vedením Ladislava Zetka. Zde také studoval klavír. Ve svých hudebních počátcích působil v dětských cimbálových muzikách Malý Juráš a Malý Beskyd, později v Souboru písní a tanců Javořina, Frenštátském orchestru lidových muzikanů, cimbálové muzice Grajcar nebo cimbálové muzice Milana Mlčáka. 

Po dokončení Střední průmyslové školy elektrotechnické se od roku 2000 stal žákem profesora Dalibora Štrunce na brněnské konzervatoři. V době studia v Brně byl členem cimbálové muziky Šmytec a kapely Svítání. 

V roce 2006 studium na konzervatoři dokončil a zároveň nastoupil jako cimbálista ve Vojenském uměleckém souboru Ondráš, jediném profesionálním folklorním tělese v České republice, se kterým se sólově představil např. v Japonsku, USA, Finsku nebo Španělsku, či v rámci festivalu Moravský podzim. V současnosti je zde jedním z hlavních aranžérů a v pozici hudebního dramaturga vytvořil pro soubor dva komponované pořady (Příběh zbojníka, Náš svět). Souběžně s VUS Ondráš byl a stále zůstává členem cimbálové muziky Jožky Imricha. 

Nejen interpretačně, ale i autorsky se podílel na množství studiových nahrávek většiny výše zmíněných souborů. Byl součástí janáčkovského projektu "Čierna zem" brněnského zpěváka Jiřího Miroslava Procházky, či alba "Odkazy a návraty", na kterém soubor Malé hudební družení z Rousínova zpracovává staroslověnské biblické a liturgické texty s doprovodem cimbálu. Jako host se představil s brněnskou Státní filharmonií, Brněnským rozhlasovým orchestrem lidových nástrojů, Moravským komorním orchestrem, souborem Ensemble Opera Diversa, cimbálovou muzikou Friš z Ostravy nebo s valašskými folklorními soubory Soláň a Radhošť. 

V roce 2005 získal na soutěži v rámci Mezinárodního Festivalu Cimbálu ve Valašském Meziříčí 3.místo v nejstarší kategorii, o dva roky později pak 2.místo. V roce 2017 se stal členem poroty této mezinárodní soutěže. Jako porotce se zúčastnil rovněž krajského kola soutěže ZUŠ ve hře na lidové nástroje a souborové hře ve Veselí nad Moravou roku 2012.